A proton is acted on by an uniform electric field of magnitude 443 N/C pointing
ID: 2283055 • Letter: A
Question
A proton is acted on by an uniform electric field of magnitude 443 N/C pointing in the negative x direction. The particle is initially at rest.
(a) In what direction will the charge move?
---Select--- +x direction ?x direction +y direction ?y direction +z direction ?z direction
(b) Determine the work done by the electric field when the particle has moved through a distance of 3.15 cm from its initial position.
J
(c) Determine the change in electric potential energy of the charged particle.
J
(d) Determine the speed of the charged particle.
m/s
Explanation / Answer
A). F=qE
q is positive here because proton is positively charged. E is in -ve X direction.
Ans: the charge will move in -ve X direction.
B). W=q.E.distance
=1.6*10-19*443*3.15*10-2 (in joule) = 2.232*10-18 joules
Work done by electric field is positive here.
C). U=q.E.d= -2.232*10-18 joules
D). d= 1/2 * (qE/m) * t2
v=0+ (qE/m) * t
mass of proton= 1.673 x 10^?27 kg
So, v= 5.17 * 104 m/s in -ve X direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.