The figure shows a parallel-plate capacitor with a plate area A = 7.39 cm 2 and
ID: 2280494 • Letter: T
Question
The figure shows a parallel-plate capacitor with a plate area A = 7.39 cm2 and plate separation d = 9.98 mm. The left half of the gap is filled with material of dielectric constant ?1 = 8.60; the right half is filled with material of dielectric constant ?2 = 11.0. What is the capacitance?
The figure shows a parallel-plate capacitor with a plate area A = 7.39 cm2 and plate separation d = 9.98 mm. The left half of the gap is filled with material of dielectric constant ?1 = 8.60; the right half is filled with material of dielectric constant ?2 = 11.0. What is the capacitance?Explanation / Answer
we can assume them as two capcitors in series
C1= e*8.6*7.39/ 4.99 = 11.2 pf
C2 = e*11*7.39/4.99 = 14.4 pf
C = 6.3 pf
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.