PLEASE HELP!! ALL THREE PARTS!!! Consider the RC circuit in the figure below. Th
ID: 2280288 • Letter: P
Question
PLEASE HELP!! ALL THREE PARTS!!!
Consider the RC circuit in the figure below. The switch was at position a for a long period of time and it is suddenly switched to position b at time t = 0.
PART A
What is Vc at time t = 2.00 ms?
Use the following data : R = 502.5 ?, C = 4.00 ?F, Vb = 3.05 V.
PART B
What is the total energy dissipated by the resistor R after the switch is thrown?
PART C
Using the same data as before, consider the case when the switch is in position b for a long time, and
then it is switched to position a at time t = 0. What is Vc at time t = 2.00 ms?
Consider the RC circuit in the figure below. The switch was at position a for a long period of time and it is suddenly switched to position b at time t = 0. What is Vc at time t = 2.00 ms? Use the following data : R = 502.5 ?, C = 4.00 ?F, Vb = 3.05 V. What is the total energy dissipated by the resistor R after the switch is thrown? Using the same data as before, consider the case when the switch is in position b for a long time, and then it is switched to position a at time t = 0. What is Vc at time t = 2.00 ms?Explanation / Answer
equautin gfor charge while charging mechanism as
q = Q I(1-e^-t/RC)-------------------------------------1
where RC is called timeconstant and denoted by T
so T = RC
similarly we get current variation as
i = io(e^-t/Rc)--------------------------------------------2
we can get the eqns of charge and current while discharging as
q = Qe^-t/RC -------------------------------------------------3
i = io e^-t/RC----------------------------------------------4
we can get the eqvation for Voltage as
V = Vo(1-e^t/RC) while charging-------------------------------------5
V= voe^-t/RC while discharging-----------------------------------------6
these 6 set of equations are usually needed to solve problems in RC circuit
so lets solve your problem now
a. Vc = V0(1-e^-t/Rc)
Vc = 3.05*(1-e^-2*10^-3/(502.5*4*10^-6)
Vc = 1.922 volts
b. since switch is throen after along time, eenergy disspiated = eenrgy across resistor
so U = 0.5CV^2
U = 0.5 * 4*10^-6 * 3.05*3.05
U = 18.605 uJ
c, while discharging
Vc = 3.05*(e^-2*10^-3/(502.5*4*10^-6)
Vc =1.127 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.