A) Calculate the voltage required to accelerate a beam of electrons initially at
ID: 2280199 • Letter: A
Question
A) Calculate the voltage required to accelerate a beam of electrons initially at rest if they have a kinetic energy of 4.5eV.
B) Calculate their speed if they have a kinetic energy of 4.5eV.
C) Calculate the voltage required to accelerate a beam of electrons initially at rest if they have a kinetic energy of 4.7keV.
D) Calculate their speed if they have a kinetic energy of 4.7keV.
E) Calculate the voltage required to accelerate a beam of electrons initially at rest if they have a kinetic energy of 7.0
Explanation / Answer
A) Voltage required = 4.5 volt
B)m v^2/2 = 4.5 eV
=> 9*1.6 *10^-19 /( 9 *10^-31 ) = V^2
=>V= 1.25 * 10^6 m/s
C)4.7 V
D)V= 1.285 *10^6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.