A white billiard ball with mass m w = 1.25 kg is moving directly to the right wi
ID: 2279489 • Letter: A
Question
A white billiard ball with mass mw = 1.25 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.19 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.25 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of ?w = 26
A white billiard ball with mass mw = 1.25 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.19 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.25 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of ?w = 26 degree and the black ball ends up moving at an angle below the horizontal of ?b = 64 degree.Explanation / Answer
Conservation of momentum:
In x-direction:
1.25
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.