A wheel rotates through an angle of 320 degrees as it slows down from 78.0 rpm t
ID: 1414484 • Letter: A
Question
A wheel rotates through an angle of 320 degrees as it slows down from 78.0 rpm to 22.8 rpm. What is the magnitude of the average angular acceleration of the wheel? A. 5.46 rad/s^2 B. 8.35 rad/s^2 C. 10.9 rad/s^2 D. 6.50 rad/s^2 A wheel rotates through an angle of 320 degrees as it slows down from 78.0 rpm to 22.8 rpm. What is the magnitude of the average angular acceleration of the wheel? A. 5.46 rad/s^2 B. 8.35 rad/s^2 C. 10.9 rad/s^2 D. 6.50 rad/s^2 A. 5.46 rad/s^2 B. 8.35 rad/s^2 C. 10.9 rad/s^2 D. 6.50 rad/s^2Explanation / Answer
320 degree = 5.585 rad
78 rpm = 8.168 rad/s
22.8rpm = 2.3876rad/sec
we know that
w1^2 -w0^2 = 2x theta x alpha
alpha = 5.4624 rad/s^2
answer A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.