Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A horizontal wire of length 0.50 m, carrying a current of 6.7 A, is placed in a

ID: 2279473 • Letter: A

Question

A horizontal wire of length 0.50 m, carrying a current of 6.7 A, is placed in a uniform external magnetic field. When the wire is horizontal, it experiences no magnetic force. When the wire is tilted upward at an angle of 19

A horizontal wire of length 0.50 m, carrying a current of 6.7 A, is placed in a uniform external magnetic field. When the wire is horizontal, it experiences no magnetic force. When the wire is tilted upward at an angle of 19 degree it experiences a magnetic force of 4.10 times 10-3 N. Determine the magnitude of the external magnetic field.

Explanation / Answer

A current carrying wire in a magnetic field experiences a force given by


F = i l B sin(angle between direction of current and magnetic field)


Here i=current =6.7A , l=length of wire =0.50m , B=magnetic field


substituting; 4.10 10^-3 = 6.7*0.50*sin19*B


Hence calculate B = 0.00375 tesla The unit for B is Tesla

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote