A sequence of potential differences V is applied across a wire (diameter = 0.28
ID: 2278910 • Letter: A
Question
A sequence of potential differences V is applied across a wire (diameter = 0.28mm , length = 11cm ) and the resulting currents I are measured as follows:
If this wire obeys Ohm's law, graphing I vs. V will result in a straight-line plot.
Part A
Based on this data, can you conclude that the wire obeys Ohm's law (i.e., is I vs. V plot a straight line with the expected y-intercept, within the values of the significant figures)?
I already answered this, and it is yes.
Part B
Determine the wire's resistance R.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
Calculate the wire's resistivity.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
*Please show all steps and answer with the correct significant figures and units.
V (V) 0.100 0.200 0.300 0.400 0.500 I (mA) 72 142 218 290 357Explanation / Answer
B. apply ohms law V = iR
so resistance R1 = V/i = 0.1/72 = 1.388 ohms
R2 = 0.2/142 = 1.408 ohms
R3 = 0.3/218 = 1.376 ohms
R4 = 0.4/290 = 1.379 ohms
R5 = 0.5/357 =1.40 ohms
Ravg = 1.388 + 1.408 + 1.376 +1.379 +1.40/5 = 1.392 ohms
C. resistance R = rho L/A
so resistivitiy rho = RA/L
rho = 1.392 * 3.14 * 0.14 *0.14 *10^-6/0.11)
rho = 7.77 *10^-7 ohm-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.