A vector in the x-y plane has a length of 4.4 m and a y-component of -2.9 m. Wha
ID: 2276689 • Letter: A
Question
A vector in the x-y plane has a length of 4.4 m and a y-component of -2.9 m. What angle does this vector make with the x-axis? (The angles should be positive as measured counterclockwise from the +x-axis. Enter your answers from smallest to largest.) degree degree Why does this problem have two answers? Because the x-component can be either positive or negative. Because the vector is perpendicular to the x-axis. Because the y-component can be either positive or negative. Because the vector is perpendicular to the y-axis.Explanation / Answer
Give magnitude of the vector r =44m and
the angle with the horizontal axis is theta = 33 degrees
x - component of the vector is = r cos theta
= (44) (cos 33)
= (44) (0.8386)
= 36.8984 N
and the y -component of the vector is = r sin theta
= (44) (sin 33)
= 44(0.5446)
=23.9624 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.