A variable parallel plate capacitor consists of two metal plates with area A = 1
ID: 1429085 • Letter: A
Question
A variable parallel plate capacitor consists of two metal plates with area A = 10-2 m2, separated from one another by a spring with unscratched length do = 1.0 mm, and stiffness constant k = 1 x 10^-4 N/m, as shown in the figure below. What is the electric field E between the plates when the capacitor is given a charge of Q? The sum of the energy stored in the electric field 1/2epsilon0E^2Ad and the energy stored in the spring 1/2k(d-d_0)^2 will reach a minimum in equilibrium. What is Q so that the two plates just barely touch one another when equilibrium is attained?Explanation / Answer
here,
area , a = 10^-2 m^2
d0 = 0.001 m
C = a * e0/d
C = 10^-2 * 8.85 * 10^-12 /0.001
C = 8.85 * 10^-11 F
k = 1 * 10^-4 N/m
(a)
electric feild between the plated , E = V/d = (Q/C*d)
E = Q /( 8.85 * 10^-11 * 0.001)
E = 1.13 * 10^13 *Q N/C
the electric feild between the plates is 1.13 * 10^13 * Q N/C
(b)
as at the equilibrium
k * d = Q * E/2
10^-4 * 0.001 = 0.5 * 1.13 * 10^13 * Q
Q = 1.77 * 10^-20 C
the charge on each plate is 1.77 * 10^-20 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.