A 6.1 kg flowerpot drops off the top of a tall wall. 1) 2) 3) 4) What is the mag
ID: 2276510 • Letter: A
Question
A 6.1 kg flowerpot drops off the top of a tall wall.
1)
2)
3)
4)
What is the magnitude of the force acting on the pot while it is in the air 1.6 s after it begins to fall? After the pot has fallen 35 m, what is the magnitude of its velocity? After the pot has fallen h= 35 m, it enters a pool of viscous liquid, which brings it to rest over a distance of 1.5 m. Assuming constant deceleration over this distance, what is the magnitude of this deceleration? What is the force exerted on the liquid by the pot?Explanation / Answer
A)magnitude of force=weight of the pot=59.78 N
b)sqrt(2*9.8*35)=26.2 m/s
c)initial velocity=26.2 m/s
final velocity=0
distance=1.5 m
so final velocity^2=initial velocity^2+2*deceleration*distance
deceleration=228.66 m/s^2
4)force=mass*deceleration=1394.8 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.