Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A.) Two charges attract each other with a force of 5.0 N. What will be the force

ID: 2276146 • Letter: A

Question

A.) Two charges attract each other with a force of 5.0 N. What will be the force if the distance between them is reduced to one-ninth of its original value?


Two charges attract each other with a force of 5.0 N. What will be the force if the distance between them is reduced to one-ninth of its original value? A small object, which has a charge q = 10C and mass m = 5.8 x 10-5 kg, is placed in a constant electric field. Starting from rest, the object accelerates to a speed of 3.0 x 103 m/s in a time of 1.4 s. Determine the magnitude of the electric field.

Explanation / Answer

A)

>F = ( q1 * q2 )/( 4 * pie* epsilon * R^2)

>so F is inversly propostional to distance square

>so if distance is reduced nine times force increases by 9^2 times

>so F = 5 * 9^2 = 405 N

> A) F = 405 N


B)

> acceleration = speed/time = 2.14 * 10^3 m/(s^2)

> F = m * a = ( 5.8 * 10^(-5) ) * 2.14 * 10^3 = 0.1242 N

>but F = E * q => E = F/q

>E = 0.01242 N/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote