Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A.) Two spaceships are traveling, one in front of the other, in the same directi

ID: 2023985 • Letter: A

Question

A.) Two spaceships are traveling, one in front of the other, in the same direction, at the same speed of 1.60 108 m/s relative to the earth. A laser pulse is emitted by one of the ships and is reflected back by a mirror on the other ship. The total round trip time for the laser pulse is 4.24 10-3 s. How long would it take for a small landing module to travel between the ships if its speed, relative to the ships, is 1.09 103 m/s

B.) A spaceship with a proper length of 104 m passes an observer at a speed of
0.99105c.
What is the length of the ship as seen by the observer?

c.) How fast must a meter stick move relative to an observer so that she would measure its length to be 1.5 cm?

d.) Spaceships A and B move in opposite directions at the same speed of
0.694c
relative to earth, with A moving away from earth and B moving toward earth. Find the velocity of B relative to A

Explanation / Answer

A. is a trick question, they are moving at relativistic speed with respect to the earth, but motionless with respect to each other. Since it takes 2.12 * 10-3 s for a laser pulse to go from one to the other, they are (3.00 * 108 m/s)(2.12 * 10-3 s) = 6.355 * 105 m apart. It will take (6.355 * 105 m)/(1090 m/s) = 583 s to make the trip. No relativity, normal kinematics.

B. Since v/c = 0.99105, = 7.491 so measured length is 104m / = 13.88 m

C. We want to be 100/1.5 = 66.67; = 1/(1 - v2/c2)1/2

1 - v2/c2 = (1/66.67)2 = 0.0152 = 0.000225

v2/c2 =  0.999775

v= 0.999887c

D. Don't really have time right now, but it's simple relativistic velocity addition.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote