Any passive device (or \"transducer\"), like a resistor, has zero potential diff
ID: 2275934 • Letter: A
Question
Any passive device (or "transducer"), like a resistor, has zero potential difference across it and zero current thru it,
unless connected to some "active" device like a battery; current always flows from (+) to (?) thru them.
For one particular passive device, when Va = 1.5[V] and Vb = 0V , then 50[mA] enters terminal (a).
. . . a) What is its Resistance with 50[mA] current?
. . . b) How much charge enters (a) each second? How much electric Energy enters (a) each second?
. . . c) How much charge leaves (b) each second? How much electric Energy leaves (b) each second?
. . . d) What kind of Energy does leave the device, eventually?
. . . e) The potential difference needs to quadruple (to 6.0V) for the current to double (to 100mA) ;
what is the new R and Power for the device? (this bulb seems to be NOT Ohmic!)
Explanation / Answer
a) R = (Va-Vb)/current = 30 ohm
b) charge in enter per second = current/(1.6*10^-19) = 50*10^-3/(1.6*10^-19)=3.125*10^17
E = energy ener per second = (Va-Vb)^2 /R = 0.075 j/s
c) charge leave =current/(1.6*10^-19) = 50*10^-3/(1.6*10^-19)=3.125*10^17
E = energy leaves per second = (Va-Vb)^2 /R = 0.075 j/s
d) Heat energy
e) R = 6/ 100 k ohm = 60 ohm
power = 6^2/R = 0.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.