An airplane with a speed of 99.8 m/s is climbing upward at an angle of 43.2 An a
ID: 2275320 • Letter: A
Question
An airplane with a speed of 99.8 m/s is climbing upward at an angle of 43.2
An airplane with a speed of 99.8 m/s is climbing upward at an angle of 43.2 degree with respect to the horizontal. When the plane's altitude is 717 m, the pilot releases a package. (a)Calculate the distance along the ground, measured from a point directly beneath the point of release, to where the package hits the earth. (b) Relative to the ground, determine the angle of the velocity vector of the package just before impact.Explanation / Answer
Vx = 99.8*cos43.2 = 72.751 m/s
a) -h = Xtan43.2 - 0.5*g*X^2/Vx^2
-717 = X*0.939 - 4.9*X^2/72.751^2
X = 1522.826 m
b) Vy just befor impact
Vyf^2 - Vyi^2 = 2*-g*-h
Vyf = 136.823 m/s
angle = tan^-1(Vyf/Vx) = 62.03
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.