The earth moves around the sun in a nearly circular orbit of radius 1.50 x 10 11
ID: 2275313 • Letter: T
Question
The earth moves around the sun in a nearly circular orbit of radius 1.50 x 1011 m. During the three summer months (an elapsed time of 7.89 x 106 s), the earth moves one-fourth of the distance around the sun. (a) What is the average speed of the earth? (b)What is the magnitude of the average velocity of the earth during this period?
Explanation / Answer
a)
Circumference of the circle = 2? R.
One-fourth of the distance around the sun = [1/4]*. 2? R = ? R/2
average speed of the earth = Distance /time = ? R/[2t]
= ?* 1.50e11/ [2*7.89e6]= 29863m/s
b)
The displacement during this time is the length of the chord
=?[ 2R^2] = 1.414*R = 1.414*1.50e11 = 2.121e11m
Magnitude of Average velocity = 2.121e11/7.89e6
=26882m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.