A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 270 m as s
ID: 2275090 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 270 m as shown. It takes the car t = 67 s to go around the track once. The angle ?A = 20 above the x axis, and the angle ?B = 57 below the x axis.
1) What is the magnitude of the cars acceleration?
2) What is the x component of the cars velocity when it is at point A
3) What is the y component of the cars velocity when it is at point A
4) What is the x component of the cars acceleration when it is at point B
5) What is the y component of the cars acceleration when it is at point B
6) As the car passes point B, the y component of its velocity is
increasing
constant
decreasing?
Explanation / Answer
1.acceleration a= v^2/r= ((2*3.14*270)/67)^2/270 =2.372 m/s^2
2.velocity =(2*3.14*270)/67 =25.307 m/s
x component at A =Vsin 20=25.307*sin 20=8.6555 m/s
3.y component at A = Vcos 20=25.307*cos 20=23.7808m/s
4.a=2.372 m/s^2,
x compeonent at B = a cos 57 = 1.292 m/s^2
5.y compeonent at B = a sin 57 = 1.989 m/s^2
as theta is decreasing, hence cos theta must be increasing ..hence velocity is increasing
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.