The drawing shows an electron entering the lower left side of a parallel plate c
ID: 2274139 • Letter: T
Question
The drawing shows an electron entering the lower left side of a parallel plate capacitor and exiting at the upper right side. The initial speed of the electron is 1.11
The drawing shows an electron entering the lower left side of a parallel plate capacitor and exiting at the upper right side. The initial speed of the electron is 1.11 times 106 m/s. The capacitor is 2.00 cm long, and its plates are separated by 0.150 cm. Assume that the electric field between the plates is uniform everywhere and find its magnitude.Explanation / Answer
accleration of the electron is obtained fron the Kinematic eqn v^2= 2aS
a = v^2/2S = 1.11*1.11*10^12/(2*0.0015)
a = 4.1 *10^14 m/s^2
now usine ma = Eq
E = 9.11*10^-31 * 4.1*10^14/(1.6*10^-19)
E = 2.33 *10^3 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.