A water molecule has a net dipole moment of 6.2*10^-30 C-m because oxygen is mor
ID: 2273989 • Letter: A
Question
A water molecule has a net dipole moment of 6.2*10^-30 C-m because oxygen is more electronegative than hydrogen. Assuming the geometrical structure of the water molecule given below, what is the dipole moment of each O-H bond? What is teh excess positive charge on each H atom? If a water molcule is in a uniform electric field of 100 N/C, what is the maximum torque it can feel? What is the maximum energy difference between any two orientations?
A water molecule has a net dipole moment of 6.2*10^-30 C-m because oxygen is more electronegative than hydrogen. Assuming the geometrical structure of the water molecule given below, what is the dipole moment of each O-H bond? What is the excess positive charge on each H atom? If a water molecule is in a uniform electric field of 100 N/C, what is the maximum torque it can feel? What is the maximum energy difference between any two orientations?Explanation / Answer
1)
from the geometry of H2O molecule
Net Dipole moment oh H2O = 2*dipole moment of each O-H bond*cos(104.5/2 degree)
so,
dipole moment of each O-H bond = Net Dipole moment oh H2O / (2*cos(104.5/2 degree) )
==> dipole moment of each O-H bond = 6.2*10^-30/(2*cos(104.5/2 degree)) = 5.1*10^-30 C-m
2)
we have , charge of dipole = q = 2*excess charge on each H atom
so,
Dipole moment = p = q*d
q = p/d = 6.2*10^-30/(96*10^-12) = 6.45*10^-20 C
so,
excess charge on each H atom = 6.45*10^-20/2 = 3.225*10^-20 C
3)
torque = P*E*sin(theta)
so,
max. torque when theta=90 ... it means sin(theta) = 1
max. Torque = P*E = 6.2*10^-30*100 = 6.2*10^-28 N-m
4)
Energy difference = -P*E*cos(theta)
so,
max. when theta=0 ... it means cos(theta) = 1
so,
Max. Energy difference = -P*E = -6.2*10^-28 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.