A waste tank containing a liquid of Bromide at a concentration of 1500 mg/L was
ID: 701606 • Letter: A
Question
A waste tank containing a liquid of Bromide at a concentration of 1500 mg/L was released into a shallow disposal pit which is overlain by 2 m thick aquifer at a discharge rate of 4 m3/day for many years. The average linear groundwater velocity is 0.2 m/day. Also, assume that transverse dispersion in 20% of the longitudinal dispersion. Assume that disposal pit is located at xo = 0 and yo = 0. What would be the concentration of Bromide in a monitoring well located at x = 150 m and y =16 m? For longitudinal dynamic dispersivity (L), use L = 0.83 (Log (L))2.414. For Bessell function of the second order, use Appendix B or use besselk(1,x) from the Matlab command prompt.
A waste tank containing a liquid of Bromide at a concentration of 1500 mg/L was released into a shallow disposal pit which is overlain by 2 m thick aquifer at a discharge rate of 4 m3/day for many years. The average linear groundwater velocity is 0.2 m/day. Also, assume that transverse dispersion in 20% of the longitudinal dispersion. Assume that disposal pit is located at xo = 0 and yo = 0. What would be the concentration of Bromide in a monitoring well located at x = 150 m and y =16 m? For longitudinal dynamic dispersivity (L), use L = 0.83 (Log (L))2.414. For Bessell function of the second order, use Appendix B or use besselk(1,x) from the Matlab command prompt.
A waste tank containing a liquid of Bromide at a concentration of 1500 mg/L was released into a shallow disposal pit which is overlain by 2 m thick aquifer at a discharge rate of 4 m3/day for many years. The average linear groundwater velocity is 0.2 m/day. Also, assume that transverse dispersion in 20% of the longitudinal dispersion. Assume that disposal pit is located at xo = 0 and yo = 0. What would be the concentration of Bromide in a monitoring well located at x = 150 m and y =16 m? For longitudinal dynamic dispersivity (L), use L = 0.83 (Log (L))2.414. For Bessell function of the second order, use Appendix B or use besselk(1,x) from the Matlab command prompt.
Explanation / Answer
There is to calculate the concentration of this solution in mol/L
C=n/V=mol/L
The data are
Bromide = 1500 mg =1.5 gram
volume= 1 L
The problem gives the Volume there is to find the number of moles,n
n from the stochiometry of molarity is equal to
n=m/M
where m is the mass in g and M the molecular weight .
we have m,we must calculate M for Br2
The periodic table provides the info
MBr=79.904
The formula is Br =79.904 amu
n=m/M
=1.5/79.904=0.0188 moles
Finally the concentration will be given after volume in L
C=n/V =0.0188/1 =0.0188 mol/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.