An electric car has a battery that can hold 17 kWh of energy. If the battery is
ID: 2273657 • Letter: A
Question
An electric car has a battery that can hold 17 kWh of energy. If the battery is designed to operate at 340 V, how many coulombs of charge would need to leave the battery at 340 V and return at 0 V to equal the stored energ of the battery? Assume that the voltages are constant. An electric car has a battery that can hold 17 kWh of energy. If the battery is designed to operate at 340 V, how many coulombs of charge would need to leave the battery at 340 V and return at 0 V to equal the stored energ of the battery? Assume that the voltages are constant.Explanation / Answer
17 kWh= 17 * 1000 * 3600 = 61200000 W
Q* (340-0) = 61200000
Q= 61200000/430 = 180000 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.