An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1259983 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.230rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.887rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.720m.
A) The fan's angular velocity magnitude after time 0.203s has passed is 0.410 rev/s.
B) The blade has turned 0.065 rev in the time interval 0.203s from part A.
C) What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t= 0.203s ?
D) What is the magnitude (alpha) of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t= 0.203s?
I just need help on parts C and D!
Explanation / Answer
C)
Here , w = 0.410 rev/s
Now , Vtan = r*w
Vtan = 0.410 * 6.282 * 0.36
Vtan = 0.93 m/s
the tangential speed is 0.93 m/s
D)
Here ,
at = r*a
at = 0.887 * 6.282 *0.36
at = 2 m/s^2
ac = v^2/r
ac = 0.93^2/.36
ac = 2.4 m/s^2
resultant acceleration = sqrt(ac^2 + at^2)
resultant acceleration = sqrt(2.4^2 + 2^2)
resultant acceleration =3.13 m/s^2
the magnitude of resultant acceleration is 3.13 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.