Two identical speakers (labeled 1 and 2) are playing a tone with a frequency of
ID: 2271957 • Letter: T
Question
Two identical speakers (labeled 1 and 2) are playing a tone with a frequency of 225 Hz. in phase. The centers of the speakers are located 6.00 m apart. Five observers are standing on a line that is 6.00 m in front of the speakers as shown in the figure. Each observer is separated by 1.00 m and Tom is directly in front of speaker 1. Determine which observer or observers will experience constructive interference from the sound emitted by the speakers. The speed of sound is 343 m/s for this problem.Explanation / Answer
Only Bob experience constructive interefrence.
from the give data
wavelength of the sound wave, lamda = v/f
= 343/225
= 1.52 m
path diffrence of the sound waves reached to Tom, r2 - r1 = sqrt(6^2 + 6^2) - 6
= 2.48 m
= (2.48/1.52)*lamda
= 1.63*lamda
path diffrence of the sound waves reached to Cal, r2 - r1 = sqrt(6^2 + 5^2) - sqrt(6^2 + 1^2)
= 1.73 m
= (1.73/1.52)*lamda
= 1.14*lamda
path diffrence of the sound waves reached to Pam, r2 - r1 = sqrt(6^2 + 4^2) - sqrt(6^2 + 2^2)
= 0.886 m
= (0.886/1.52)*lamda
= 0.582*lamda
path diffrence of the sound waves reached to Bob, r2 - r1 = sqrt(6^2 + 3^2) - sqrt(6^2 + 3^2)
= 0
path diffrence of the sound waves reached to Sue, r2 - r1 = sqrt(6^2 + 4^2) - sqrt(6^2 + 2^2)
= 0.886 m
= (0.886/1.52)*lamda
= 0.582*lamda
we know, for constructive intereference, r2 - r1 = n*lamda (n = 0,1,2,3,4,5.....)
So, Only Bob experience constructive interefrence.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.