Two identical speakers (labeled 1 and 2) are playing a tone with a frequency of
ID: 1796598 • Letter: T
Question
Two identical speakers (labeled 1 and 2) are playing a tone with a frequency of 255 Hz, in phase. The centers of the speakers are located 6.00 m apart. Five observers are standing on a line that is 6.00 m in front of the speakers as shown in the figure. Each observer is separated by 1.00 m and Bob is directly in front of speaker 1. Determine which observer or observers will experience constructive interference from the sound emitted by the speakers. The speed of sound is 343 m/s for this problem. 6.00 m Sue Cal Tom Bob Pam 2 6.00 m Bob Sue TomCal PamExplanation / Answer
If path difference is multiple of wavelength ,then there will be constructive interference
Wavelength=343/255=1.345m
Path difference for Bob=8.486 which is not multiple of wavelength
For Sue
Path difference=1.73
For Tom
=0.88*
For Cal
=0
So it will be constructibe interference for Cal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.