Boxes A and B are in contact on a horizontal, frictionless surface, as shown in
ID: 2271900 • Letter: B
Question
Boxes A and B are in contact on a horizontal, frictionless surface, as shown in the following figure. BoxA has mass 25.0kg and box B has mass 6.0kg . A horizontal force of 100N is exerted on box A.(Figure 1)
What is the magnitude of the force that box A exerts on box B?
Explanation / Answer
What is the acceleration of the system?
Force on the system = 100 N
Mass of the system = 25kg + 6kg = 31 kg
Acceleration of the system = force/mass = 100/31 = 3.226 m/s^2
What is the magnitude of the force that block A exerts on block B?
Force = mass x acceleration = 6 x 3.226 N = 19.356 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.