Boxes A and B in (Figure 1) have masses of 13.3kg and 4.8kg , respectively. The
ID: 1259963 • Letter: B
Question
Boxes A and B in (Figure 1) have masses of 13.3kg and 4.8kg , respectively. The two boxes are released from rest. What would be the speed of the boxes when box B has fallen a distance of 0.50 m ? The coefficient of kinetic friction between box A and the surface it slides on is 0.20. Use conservation of energy.
Boxes A and B in (Figure 1) have masses of 13.3kg and 4.8kg , respectively. The two boxes are released from rest. What would be the speed of the boxes when box B has fallen a distance of 0.50 m ? The coefficient of kinetic friction between box A and the surface it slides on is 0.20. Use conservation of energy.Explanation / Answer
Note that
Wncon = KEf - KEi + PEf - PEi
Note that the two boxes have the same velocity. Thus,
KEf = 1/2(mA + mB)vf^2
KEi = 0
PEi = mB g d
PEf = 0
Thus,
Wncon = 1/2(mA + mB)vf^2 - mgd
Also, note that
Wncon = Work of friction = -uk mA g d
Thus,
-uk mA g d = 1/2(mA + mB)vf^2 - mB g d
Plugging the given in and solving for vf,
vf = 1.076 m/s [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.