Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mass spectrometer is shown. The magnetic field has the same value everywhere a

ID: 2271529 • Letter: A

Question

A mass spectrometer is shown. The magnetic field has the same value everywhere and is into the page.


b) the potential difference across the parallel plates of the velocity selector is 750V.  The plates have a separation d = 1.5mm.   B = 750mT.  what is the velocity of a charged particle as it emerges from the velocity selector?


c) an electrical discharge separates a sample of salt (Sodium Chloride) into singly-charged Na+ and Cl- ions that are passed through the mass spectrometer. Calculate the mass of each ion.  The total number of protons and neutrons in the nuclei is 22 for sodium and 35 for chlorine.


d) at what distance from the mass spectrometer slit and in which direction, left or right of the slit, do the Na+ and Cl- ions strike the detector?


A mass spectrometer is shown. The magnetic field has the same value everywhere and is into the page. the potential difference across the parallel plates of the velocity selector is 750V. The plates have a separation d = 1.5mm. B = 750mT. what is the velocity of a charged particle as it emerges from the velocity selector? an electrical discharge separates a sample of salt (Sodium Chloride) into singly-charged Na+ and Cl- ions that are passed through the mass spectrometer. Calculate the mass of each ion. The total number of protons and neutrons in the nuclei is 22 for sodium and 35 for chlorine. at what distance from the mass spectrometer slit and in which direction, left or right of the slit, do the Na+ and Cl- ions strike the detector?

Explanation / Answer

b) emerges if F electric = F magnetic
q E = q v B

E = v B

E = V/d

so
V/d = v B

v = V/(Bd) = 750/(750.0E-3*1.5E-3)=6.67E5 m/s

c) mass of sodium is 23 amu = 3.82E-26 kg

mss of chlorine is 35 amu = 5.81E-26 kg

d) Na goes left

distance = 2 r
q v B = mv^2/r
r = mv/qB

distance = 2*3.82E-26*6.67E5/(1.6E-19*750.0E-3)=0.425 m

Cl goes right
distance = 2*5.81E-26*6.67E5/(1.6E-19*750.0E-3)=0.645 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote