Two charges q = 4.0? C are fixed in space a distance d = 2.5 cm apart, as shown
ID: 2271415 • Letter: T
Question
Two charges q = 4.0? C are fixed in space a distance d = 2.5 cm apart, as shown in the figure. With V = 0 at infinity, what is the electric potential at point C?
B)You bring a third charge q = 4.0?C from infinity to C. How much work must you do?
C)What is the potential energy U of the three-charge configuration when the third charge is in place?
Two charges q = 4.0? C are fixed in space a distance d = 2.5 cm apart, as shown in the figure. With V = 0 at infinity, what is the electric potential at point C? You bring a third charge q = 4.0?C from infinity to C. How much work must you do? What is the potential energy U of the three-charge configuration when the third charge is in place?
Explanation / Answer
let q1 = q2 = q3 = 4*10^-6 C
let r12 is the distance between q1 and q2
r23 is the distance between q2 and q3
r13 is the distance between q1 and q3.
A) potential at point C, Vc = k*q1/r13 + k*q2/r23
B) workdone W = q3*Vc
C) U = k*q1*q2/r12 + k*q2*q3/r23 + k*q3*q1/r13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.