Two charges q = 9.0? C are fixed in space a distance d = 2.0 cm apart, as shown
ID: 2129658 • Letter: T
Question
Two charges q = 9.0? C are fixed in space a distance d = 2.0 cm apart, as shown in the figure. With V = 0 at infinity, what is the electric potential at point C?
You bring a third charge q = 9.0?C from infinity to C. How much work must you do?
What is the potential energy U of the three-charge configuration when the third charge is in place?
Explanation / Answer
a) Vc = 2* sqrt(2) /(4*pi*eo) * (q/d)
= 2 * sqrt(2) /(4*3.14*8.85*10^-12) *(9*10^-6/0.02)
=11.45 *10^6 V
b) work done = 9*10^-6 * 11.45 *10^6 = 103.05 J
c) potential energy = (2sqrt(2) +1)/(4*pi(e0) * q^2/d = 139.55J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.