A rocket starts from rest and moves upward from the surface of the earth. For th
ID: 2271255 • Letter: A
Question
A rocket starts from rest and moves upward from the surface of the earth. For the first 10s of its motion, the vertical acceleration of the rocket is given by ay = (2.80 m/s^3) t, where the +y - direction is upward.
1.) What is the height of the rocket above the surface of the earth at t= 10s?
I know this answer is h = 467 m
But, I can't figure the second question...
2.) What is the speed of the rocket when it is 295 m above the surface of the earth?
Express your answer with the appropriate units.
Vy = ??
I can't figure out how to do the second question. Please show step by step with correct answers so I can try to figure it out.
THANK YOU!!!
Explanation / Answer
a = d2h/dt2 = 2.8t
v = dh/dt = 1.4t^2 +c1
at t = 0 v = 0 so c1 = 0
h = 0.4667t^3 = 0.4667*10^3 = 466.7 m
0.4667t^3 = 295
t = 8.589 sec
v = 1.4t^2 = 103.28 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.