A rocket starts from rest and moves upward from the surface of the earth. For th
ID: 2161047 • Letter: A
Question
A rocket starts from rest and moves upward from the surface of the earth. For the first 10s of its motion, the vertical acceleration of the rocket is given by ay=(2.80m/s^3)t, where the +y-direction is upward.Part A
What is the height of the rocket above the surface of the earth at t = 10s ?
Express your answer with the appropriate units.
h = Value Unit
Part B
What is the speed of the rocket when it is 280m above the surface of the earth?
Express your answer with the appropriate units.
vy = Value Unit
Explanation / Answer
a)ay=2.8t m/s^3
s=u*t+0.5*ay*t^2
u=0
h=0.5*2.8*t*t^2=1.4*t^3
height after 10s
h=1.4*10^3=1400m
b)
here rocket is 280m above the earth
so time taken to reach 280m is t=(2h/ay)=(2*280/2.8t)
t^2=2*280/2.8*t
t^3=200
t=5.8s
now velocity at a height 280m
v^2-u^2=2ay*s
v^2-0=2*2.8*t*280
t=5.8s
v^2=2*2.8*5.8*280
v=95.75m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.