5. Air with a mass flow rate of 2.3 kg/s enters a horizontal nozzle operating at
ID: 2268946 • Letter: 5
Question
5. Air with a mass flow rate of 2.3 kg/s enters a horizontal nozzle operating at steady state at 450K, 350kPa, and velocity of 3m/s. At the exit, the temperature is 300K and the velocity is 460m/s. Using the ideal gas model for air with constant c_p=1.011 kJ/(kg*K), determine
(a) the area at the inlet, in m^2.
(b) the heat transfer between the nozzle and its surroundings, in kW. Specify whether the heat transfer is to or from the air.
Some other information also provided which may or may not apply to this problem g=9.8 m/s^2, density of water 1000 kg/m^3, specific heat of liquid water 4.18 kJ/(kg*C), specific heats of air c_v=0.718 kJ/(kg*C) and c_p=1.0 kJ/(kg*C).
Explanation / Answer
5. given
mass flow rate, R = 2.3 kg/s
Ti = 450 K
Pi = 350 kPa
Vi = 3 m/s
Te = 300 K
Ve = 460 m/s
Cp = 1.011 kJ/kg K
a. mass flow rate in a nozzle is constant, from consevation of mass
hence
R = rhoi*Ai*Vi = rhoe*Ae*Ve
now, at exit
from ideal gas equation
Pe = rhoe*R'Te
R' = 286.9 J/kg K
hence
rhoi = Pi/R'*Ti = 2.71097168 kg /m^3
Ai = R/rhoi*Vi = 0.2828014 m^2
b. heat released to the atmosphere = R*Cp*(Ti - Te)
Q' = R*1011(450 - 300) = 348795 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.