A message can be delivered using 2 hops. BER = p = 10 -5 A] How many transmissio
ID: 2266653 • Letter: A
Question
A message can be delivered using 2 hops. BER = p = 10-5
A] How many transmissions/hop would it take to deliver the message if the message is 1 Mbit long?
B] How many transmissions/hop would it take to deliver the message if the message is segmented in 100-kbit packets?
C] How many transmissions/hop would it take to deliver the message if the message is segmented in 10-kbit packets?
D] How many bits would be transmitted in the three cases?
A.Total number of bits transmitted =
B.Total number of bits transmitted =
C.Total number of bits transmitted =
Explanation / Answer
Answer:
A] If we transmit the entire mesasge, the probability that the message arrives correctly after the first hop is given by:
Pc = (1 - p)^L = (1 - 10^-5)^1000000
Here p is the bit error rate = 10^-5
L is the length of the message = 1 Mbit = 1000000 bits
Hence Pc = 1/3
So it will take 3 hops to deliver the message.
B] If the message is segmented in 100-kbit packets, it will take 2 hops to transmit the message.
C] If the message is segmented in 10-kbit packets, it will take 1 hop to transmit the message.
D]
A. Total number of bits transmitted = Each hop will require 3 full message transmissions. For 3 hops, 1 Mbit * 3 = 3 Mbits will be transmitted.
B. Total number of bits transmitted = Each hop will require 3 full message transmissions. For 2 hops, 100 kbits * 2 = 200 kbits will be transmitted.
C. Total number of bits transmitted = Each hop will require 3 full message transmissions. For 1 hop, 10 kbits* 1 = 10 kbits will be transmitted.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.