A small rubber wheel(rotating CCW) is used to frive a large pottery wheel starti
ID: 2265403 • Letter: A
Question
A small rubber wheel(rotating CCW) is used to frive a large pottery wheel starting from rest and rotating CW. They are mounted as shown in the diagram, so that their circular edges touch. The small wheel has a radius of 2.0 cm and accelerates at the rate of 7.2rad/s^2. It is in contact with the pottery wheel( radius 25.0 cm) without slipping.
(a)calculate the angular acceleration of the pottery wheel. Explain your reasoning.
(b)Calculate the time it takes the pottery wheel to reach its required speed of 65 rpm
(c)How many revolutions does the small wheel make in this time?
A small rubber wheel(rotating CCW) is used to frive a large pottery wheel starting from rest and rotating CW. They are mounted as shown in the diagram, so that their circular edges touch. The small wheel has a radius of 2.0 cm and accelerates at the rate of 7.2rad/s^2. It is in contact with the pottery wheel( radius 25.0 cm) without slipping. calculate the angular acceleration of the pottery wheel. Explain your reasoning. Calculate the time it takes the pottery wheel to reach its required speed of 65 rpm How many revolutions does the small wheel make in this time?Explanation / Answer
Here
As there is No Slipping between the Wheels
So both have same linear acceleration in the Tangential Direction to the Points of instantaneous Constant
Also as there is no Slipping
Therefore
a = alpha*radius
Therefore
Equating the a's of both we get
7.2*0.02 = 0.25*alpha
alpha = 0.576 rad/sec
As we know that
w = w0 + alpha*t
Therefore
(65*2pi/60) = 0 + 0.576*t
t = 11.8173 sec
As we know
theta = w0t + 0.5*alpha*t^2
= 0 + 0.5*7.2*11.8173^2
= 502.735 rad
No. of revolutions =502.735/(2pi)
= 80 revolutions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.