The drawing shows four sheets of polarizing material, each with its transmission
ID: 2264368 • Letter: T
Question
The drawing shows four sheets of polarizing material, each with its transmission axis oriented differently. Light that is polarized in the vertical direction is incident from the left and has an average intensity of 23 W/m2. Determine the average intensity of the light that emerges on the right in the drawing (a) when sheet A alone is removed, (b) when sheet B alone is removed, (c) when sheet C alone is removed, and (d) when sheet D alone is removed.
The drawing shows four sheets of polarizing material, each with its transmission axis oriented differently. Light that is polarized in the vertical direction is incident from the left and has an average intensity of 23 W/m2. Determine the average intensity of the light that emerges on the right in the drawing (a) when sheet A alone is removed, (b) when sheet B alone is removed, (c) when sheet C alone is removed, and (d) when sheet D alone is removed. S = S = S = S =Explanation / Answer
average intensity I(0) = 23 W/m^2
from teh maulus law I = I(0) cos^2?
when A is removed
plarisation occures due to BCD only
I = 23 cos^2 30 cos^2 60 cos^2 30 = 3.23 W/m^2
when D is removed polarisation occurs
I = 23 cos^2 0 cos^30 cos^2 60 = 4.31 W/m^2
when B is removed A and C are crossed position simillarlu when C is removed B and D are in crossed position in this case ? = 90
so there is no intensity in these cases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.