Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solid disk of mass m 1 = 9.4 kg and radius R = 0.18 m is rotating with a const

ID: 2264222 • Letter: A

Question

  A solid disk of mass m1 = 9.4 kg and radius R = 0.18 m is rotating with a constant angular velocity of ? = 37 rad/s.     A thin rectangular rod with mass m2 = 3.2 kg and length L = 2R = 0.36 m begins at rest above the disk and is dropped on   the disk where it begins to spin with the disk.                                         

1)

2)

3)

4)

5)

6)

N-m

A solid disk of mass m1 = 9.4 kg and radius R = 0.18 m is rotating with a constant angular velocity of ? = 37 rad/s. A thin rectangular rod with mass m2 = 3.2 kg and length L = 2R = 0.36 m begins at rest above the disk and is dropped on the disk where it begins to spin with the disk. What is the initial angular momentum of the rod and disk system? kg-m2/s What is the initial rotational energy of the rod and disk system? J What is the final angular velocity of the disk? rad/s What is the final angular momentum of the rod and disk system? kg-m2/s What is the final rotational energy of the rod and disk system? J The rod took t = 6.1 s to accelerate to its final angular speed with the disk. What average torque was exerted on the rod by the disk? N-m

Explanation / Answer

a)
m1 = 9.4 kg, R = 0.18 m

I1 = 0.5*m1*R^2 = 0.15228 kg.m^2

L1 = I1*w1 = 0.15228*37 = 5.634 kg.m^2/s


2)
w =


KE1 = 0.5*I_disk*w^2 = 0.5*0.15228*37^2 = 104.23566 J




3)

m2 = 3.2 kg, L = 0.36 m

I_rod = m2*L^2/12 = 0.03456 kg.m^2

I2 = I_disk + I_rod = 0.18684 kg.m^2


I1*w1 = I2*w2

==> w2 = I1*w1/I2 = 5.634/0.18684 = 30.156 rad/s

4) same = 5.634 kg.m^2/s

5)

KE2 = 0.5*I2*w2^2 = 84.95 J


6) alfa = 30.156/6.1 = 4.944 rad/s^2

Torque = I*alfa = 0.03456*4.944 = 0.17 N.m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote