This is a practice problem. Consider an old-fashion bicycle with a small wheel o
ID: 2264156 • Letter: T
Question
This is a practice problem.
Consider an old-fashion bicycle with a small wheel of radius 0.25 m and a large wheel of radius 0.86 m. Suppose the rider starts at rest, accelerates with a constant acceleration for 1.4 minutes to a velocity of magnitude 9 m/s. He maintains this velocity for 12.8 minutes and then decelerates, with a constant deceleration, for 3.4 minutes at which time he is at rest. Find the total distance traveled by the rider. Give your answer in kilometers.
I already know the correct answer, so please just explain!
Explanation / Answer
let maximum velocity reached by rider be Vmax
Vmax=9 = 1.4*60* a
a= 0.107 m/s^2
so distance travelled along accelration = 0.5*0.107*(1.4*60)^2 = 377.496
distance travelled with constant velocity = 9*12.8*60 = 6912 m
9= 3.4*60*(-a)
-a= 0.044 m/s^2 (decelration)
so distance = 81/(2*0.044) = 920.45
total distance = 377.496+6912+920.45=8209.946 m = 8.209 KM
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.