An object of mass 2 kg moving at v x = +1m/s is subjected to a single force F(x)
ID: 2263806 • Letter: A
Question
An object of mass 2 kg moving at vx= +1m/s is subjected to a single force F(x) shown in the diagram below. What is its kinetic energy when it is at position x=4m?
Having trouble positing the diagram so I'll try and explain what I did up till now. I calculated the area under the curve from 0 to 4m. This would equal impulse or final momentum. Initial momentum is 2, and if i add that to the change in momentum, i should get final momentum which would allow me to get final speed which i could use to get kinetic energy. I keep getting the wrong answer so could someone let me know what's wrong with my process? Thanks
Explanation / Answer
initial KE = 0.5X2X1X1 = 1 J. Area under the curve gives the work done (if it is Force Vs Distance curve). Add this work done to initial KE to get final KE. ie. Final KE = 1J + Area under the F-x curve.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.