An object of mass 2 kg is held at the top of a triangular wedge as shown in the
ID: 1774360 • Letter: A
Question
An object of mass 2 kg is held at the top of a triangular wedge as shown in the figure, and then released. The reference level for potential energy is at the base of the triangle. Neglect friction and use g= 10 m/s squared. What is gravitational potential energy of the object at the top of the wedge? An object of mass 2 kg is held at the top of a triangular wedge as shown in the figure, and then released. The reference level for potential energy is at the base of the triangle. Neglect friction and use g= 10 m/s squared. What is gravitational potential energy of the object at the top of the wedge?Explanation / Answer
Gravitational potential energy, PE = mgh = 2 x 10 x 3 = 60 J
Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.