Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the situation described above, what is the work done on the particle by the

ID: 2261657 • Letter: F

Question



For the situation described above, what is the work done on the particle by the force from x = -5.00 m to  x = 12.00 m.

Im sure the work is the area under the curve but I keep getting the wrong answer, please help

Shown below is a graph of the 1-dimensional, net force as a function of position, F(x), that you exert on a particle of mass 5 kg. Note 1: It may be easier to solve these problems in a different order than they are asked. Note 2: F = 0 at x = 10.286 m. The particle starts at x = -5 m with a velocity of 8.480 m/s and reaches x = 12.00 m under the action of the force in the graph. What is the impulse that you give to the particle as it moves from x = -5.00 m until it reaches x = 12.00 m. Remember that impulse is a vector, so in 1-dimension it can be either positive or negative.

Explanation / Answer

b) total work done = area under the curve.


W = 5*6 - 0.5*6*10.286 + 0.5*1*(12-10.286)

W = 0.001 J

a) to find impulse m
ass of the particle should be gicen

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote