Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the situation described above, what is the work done on the particle by the

ID: 1322661 • Letter: F

Question

For the situation described above, what is the work done on the particle by the force from x = 5.00 m to  x = 22.00 m.


For the situation described above, what is the velocity of the particle when it reaches x = 22.00 m.

For the situation described above, what is the impulse that the particle gives to you as it moves from x = 5.00 m until it reaches x = 22.00 m. Remember that impulse is a vector, so in 1-dimension it can be either positive or negative.

Shown below is a graph of the 1-dimensional, net force as a function of position, F(x), that you exert on a particle of mass 19 kg. Note 1: It may be easier to solve these problems in a different order than they are asked. Note 2: F = 0 at x = 9.190 m. The particle starts at x = 5 m with a velocity of 5.570 m/s and reaches x = 22.00 m under the action of the force in the graph. What is the impulse that you give to the particle as it moves from x = 5.00 m until it reaches x = 22.00 m. Remember that impulse is a vector, so in 1-dimension it can be either positive or negative. For the situation described above, what is the work done on the particle by the force from x = 5.00 m to x = 22.00 m. For the situation described above, what is the velocity of the particle when it reaches x = 22.00 m. For the situation described above, what is the impulse that the particle gives to you as it moves from x = 5.00 m until it reaches x = 22.00 m. Remember that impulse is a vector, so in 1-dimension it can be either positive or negative.

Explanation / Answer

Work done on the particle from x = 5 to x =22 m is given by the area under the Force vs x graph

Area under the graph (from x = 5 to x =22) = 0.5*(9.19-5)*8 - 0.5*(16-9.19)*13 - 13*6 = -105.5 J <----work done

change in K.E = 0.5*m*(Vf^2-Vi^2) = Work done = -105.5 J

where Vi = initial velocty = 5.57 m/s

m = 19 kg

So, 0.5*19*(Vf^2-5.57^2) = -105.5

So, Vf = 4.46 m/s <--------answer

Impulse we give to the particle = m*(Vf-Vi) = 19*(4.46-5.57) = -21.09 kg.m/s <------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote