How long after the switch is closed will it take for the current in the circuit
ID: 2261311 • Letter: H
Question
How long after the switch is closed will it take for the current in the circuit to reach half of its maximum value ?
How long after the switch is closed will it take for the energy stored in the inductor to reach half of its maximum value?
Explanation / Answer
current after t seconds is i=imax[1-exp^(-t/lamda)]....
here lamda =L/R=2.56*10^-6 sec......
i=imax/2......
(1/2)=[1-exp^(-t/lamda)].
exp^(-t/lamda)=(1/2)....
-t/lamda=ln(1/2)=-0.693.....
t=lamda*0.693....
t=1.774*10^-6 sec........
t=1.774us
B) energy sored is U=(1/2)*L*imax^2......
to get half value i must be imax/sqrt(2)....
i=imax/sqrt(2)......
[1/sqrt(2)]=[1-exp^(-t/lamda)].
exp^(-t/lamda)=[1/sqrt(2)]....
-t/lamda=ln[1/sqrt(2)]=-0.346.....
t=lamda*0.346....
t=0.886*10^-6 sec=0.886us
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.