How long after the particle is released has it travelled through a potential dif
ID: 2002764 • Letter: H
Question
How long after the particle is released has it travelled through a potential difference of 0.601 volts?
***Will rate correct answer!***
A particle with charge-6.74 x 10-6 coulombs is released at rest in a region of constant, uniform electric field. Assume that gravitational effects are negligible. At a time 7.36 seconds after it is released, the particle has a kinetic energy of 6.13 x 10a joules. How long after the particle is released has it travelled through a potential difference of 0.601 volts? NumberExplanation / Answer
at t = 7.36 sec ,
KE = 6.13 x 10^-8 = (m v^2 ) /2
v = sqrt(12.26 x 10^-8 / m )
and suppose field strength is E.
then a = qE/m
so from 0 to 7.36 sec
vf = vi + at
sqrt(12.26 x 10^-8 / m ) = 0 + (qE/m)t
sqrt(12.26 x 10^-8 / m ) = a 7.36
a =4.76 x 10^-5 / sqrt(m)
when particle traveled through 0.601 volts
gain in KE = qV = 6.74 x 10^-6 x 0.601 = 4.05 x 10^-6 J
mv^2 /2 = 4.05 x 10^-6
v = 2.85 x 10^-3 / sqrt(m)
using vf = vi + at
2.85 x 10^-3 / sqrt(m) = (4.76 x 10^-5 / sqrt(m) ) t
t = 59.87 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.