A wooden block with mass 1.70 k g is placed against a compressed spring at the b
ID: 2261089 • Letter: A
Question
A wooden block with mass 1.70kg is placed against a compressed spring at the bottom of a slope inclined at an angle of 32.0? (point A). When the spring is released, it projects the block up the incline. At point B, a distance of 6.70m up the incline from A, the block is moving up the incline at a speed of 6.20m/s and is no longer in contact with the spring. The coefficient of kinetic friction between the block and incline is ?k = 0.40. The mass of the spring is negligible.
Part A) Calculate the amount of potential energy that was initially stored in the spring.
Explanation / Answer
net eork done = change in kinetic energy
Woekdone by spring = 0.5*k*x^2 = U1(initial potential energy)
work done by gravity Wg = -m*g*sin(32)*6.7 = -59.15 J
workdone by friction, wf = -mue*m*g*cos(32)*6.7 = 0.4*1.7*9.8*32 = -37.86 J
U1 + Wg + Wf = 0.5*m*v2^2 - 0.5*m*v1^2
U1 -59.15 - 37.86 = 0.5*1.7*6.2^2 - 0
U1 = 32.674+59.15+37.86 = 129.684 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.