A copper rod of mass m = 1.00 kg rests on two horizontal rails a distance L = 1.
ID: 2260523 • Letter: A
Question
A copper rod of mass m = 1.00 kg rests on two horizontal rails a distance L = 1.02 m apart and carries a current of i = 52.0 A from one rail to the other. A top view and a side view are shown in the figure. The coefficient of static friction between rod and rails is ? = 0.690. What are the (a) magnitude and (b) angle (relative to the vertical) of the smallest magnetic field that puts the rod on the verge of sliding?
http://www.flickr.com/photos/105873804@N02/10548281633/
Explanation / Answer
f = IBxl
= IBlsin(theta)
so theta = 90 ( to minimise B)
a) f=IBl=0.69*9.8*1 = 6.762
B=6.762/(52*1.02) =0.127
B) angle = 0 with vertical
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.