A copper rod of length 0.99 m is lying on a frictionless table (see the drawing)
ID: 2169650 • Letter: A
Question
A copper rod of length 0.99 m is lying on a frictionless table (see the drawing). Each end of the rod is attached to a fixed wire by an unstretched spring that has a spring constant of k =86 N/m. A magnetic field with a strength of 0.25 T is oriented perpendicular to the surface of the table. (a) What must be the direction of the current in the copper rod that causes the springs to stretch? (b) If the current is 11 A, by how much does each spring stretch?
A copper rod of length 0.99 m is lying on a frictionless table (see the drawing). Each end of the rod is attached to a fixed wire by an unstretched spring that has a spring constant of k =86 N/m. A magnetic field with a strength of 0.25 T is oriented perpendicular to the surface of the table. (a) What must be the direction of the current in the copper rod that causes the springs to stretch? (b) If the current is 11 A, by how much does each spring stretch?Explanation / Answer
a) to the right b) F = 2 k x i L B = 2 k x 11 * 0.99 * 0.25 = 2 * 86 * x x = 0.0158 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.