The figure shows a rectangular, 50-turn coil of wire, 8 cm by 4 cm . It carries
ID: 2259873 • Letter: T
Question
The figure shows a rectangular, 50-turn coil of wire, 8 cm by 4 cm. It carries a current of 0.140 A and is hinged along one long side. It is mounted in the xy plane, at an angle of 30
The figure shows a rectangular, 50-turn coil of wire, 8 cm by 4 cm. It carries a current of 0.140A and is hinged along one long side. It is mounted in the xy plane, at an angle of 30 degree to the direction of a uniform magnetic field of 0.30 T. find the magnitude and direction of the torque acting on the coil about the hinge line. Magnitude?Explanation / Answer
A=0.08*0.04 =3.2*10^-3 m^2
T=NIABcos(x)
T=50*0.14*3.2*10^-3*0.3*cos30
T =5.82*10^-3 N-m or 0.00582 N-m
towards negative Y direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.