The figure shows a rectangular, 60-turn coil of wire, 10 cm by 4 cm. It carries
ID: 1568593 • Letter: T
Question
The figure shows a rectangular, 60-turn coil of wire, 10 cm by 4 cm. It carries a current of 0.110 A and is hinged along one long side. It is mounted in the xy plane, at an angle of 30 degree to the direction of a uniform magnetic field of 0.30 T. Find the magnitude and direction of the torque acting on the coil about the hinge line. What is the magnitude? A 1.07 times 10^-3 B 1.55 times 10^-3 C 2.25 times 10^-3 D 3.26 times 10^-3 E 4.73 times 10^-3 F 6.86 times 10^-3 G 9.95 times 10^-3 H 1.44 times 10^-3 What is the direction? A up B down C left D right E intopage F outofpageExplanation / Answer
B = 0.30T ( cos30i + sin30k)
IL = (0.110 x 0.10)(-j) = - 0.011 j
F = IL X B
= 2.86 x 10^-3 k - 1.65 x 10^-3 i
r = 0.04i
torque = 60 (r x F )
= - 60 x 1.14 x 10^-4 j N m
= - 6.86 x 10^-3 j
26. Ans(F)
27. Down
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.