A van accelerates down a hill (see figure below), going from rest to 30.0 m/s in
ID: 2259552 • Letter: A
Question
A van accelerates down a hill (see figure below), going from rest to 30.0 m/s in 6.20 s. During the acceleration, a toy (m =0.500 kg) hangs by a string from the van's ceiling. The acceleration is such that the string remains perpendicular to the ceiling.
A van accelerates down a hill (see figure below), going from rest to 30.0 m/s in 6.20 s. During the acceleration, a toy (m =0.500 kg) hangs by a string from the van's ceiling. The acceleration is such that the string remains perpendicular to the ceiling. Determine the angle ?. Determine the tension in the string.Explanation / Answer
a =V/t =30/6.2 =4.84 m/s^2
sin(x)=a/g =4.84/9.81
x=29.55 degrees
b)
T=mgcos(x) =0.5*9.8*cos29.55
T=4.26 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.