A utility company sampled 484 customers, and finds that 132 of them had a discre
ID: 3290659 • Letter: A
Question
A utility company sampled 484 customers, and finds that 132 of them had a discrepancy on their service bill. What is the upper bound for the 99% confidence interval for the proportion of customers with a discrepancy on their service bill? Round to three decimal places (for example: 0.419). Write only a number as your answer. A pollster wants to construct a 95% confidence interval for the proportion of adults who believe that economic conditions are getting better. A Gallup poll taken in July 2010 estimates this proportion to be 0.33. Using this estimate, what sample size is needed so that the confidence interval will have a margin of error of o.089? Write only an integer as your answer. A researcher wants to construct a 99% confidence interval for the proportion of people who changed jobs in the past year. what sample size is needed so that the confidence interval will have a margin of error of 0.019.Explanation / Answer
18) here estimated proportion p=132/484=0.273
std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.0202
for 99% CI, z=2.5758
therefore upper confidence interval =p+z*std errror =0.325
19)
p=0.33
margin of error E =0.089
for 95% CI, z=1.96
therefore sample size n=p(1-p)*(Z/E)2 =108
20)
here as estimated proportion not known p=0.5
for 99% CI, z=2.5758
sample size =p(1-p)*(Z/E)2 =4595
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.